Adağı yerine getirmek (Fulfulling a Vow)

Question:

Selamun aleykum,
Benim 30,000 salavat borcum var. Sufilive.com/Salawat sitenizdeki bu salavatı bir defa okursam borcum silinir mi?

Allah Dostları, bu salavatın 100,000 salavata denk olduğunu bildirmişlerdir:

اللّهُمَ صَلِّ عَلَى سَيِّدِنَا مُحَمّدٍ عَبدِكَ ونَبِيِّكَ ورَسُولِكَ النَبِىّ الأُمِّىّ وعَلَى آلِهِ وصَحْبِهِ وَسَلِّمْ تَسلِيمَاً بِقَدرِ عَظَمَةِ ذَاتِكَ فِى كُلِّ وَقتٍ وحِين

Allahumme salli ala Seyyidina Muhammedin abdike ve nebiyyike ve rasuliken nebiyyil ummiyy ve ala alihi ve sahbihi ve sellim teslimen bi kadari azameti zatike fi kulli vaktin ve hıyn.

Manası: Ey Allah’ım! Kulun, peygamberin ve resulün olan o nebiyyi ümmi efendimiz Muhammed’e ve âli ashabına, her an zaman Sen’in zatının büyüklüğünün sonsuzluğu kadar salat ve selam eyle.

Translation:

I made a debt upon myself (a vow) to recite 30,000 salawat. If I recite the following salawat once as mentioned on your Sufilive.com/Salawat website, will my vow be fulfilled?

According to awliyaullah, reciting this salawat once is equal to reciting 100,000 salawat!

اللّهُمَ صَلِّ عَلَى سَيِّدِنَا مُحَمّدٍ عَبدِكَ ونَبِيِّكَ ورَسُولِكَ النَبِىّ الأُمِّىّ وعَلَى آلِهِ وصَحْبِهِ وَسَلِّمْ تَسلِيمَاً بِقَدرِ عَظَمَةِ ذَاتِكَ فِى كُلِّ وَقتٍ وحِين

Allahumma salli `alaa Sayyidina Muhammadin `abdika wa nabiyyika wa rasoolika an-nabiyy al-ummiyy wa `alaa aalihi wa sahbihi wa sallim tasleeman bi qadari `azhamati dhaatika fee kulli waqtin wa heen.

O Allah! Please send prayers upon Sayyidina Muhammad, Your Servant and Your Prophet and Your Messenger, the Unlettered Prophet, and send peace and greetings as plenty as Your Greatness, in all times and moments!

Answer:

Alaykum Salam,

Many hadiths promise the rewards of fard acts for doing something small, but that never replaces the obligation of actually adducing those fard acts as required in the Law. For example, the Prophet (saws) said that “If you remain sitting in your spot after Salatul Fajr until the sun rises and then pray 2 rakaats of shuruq, the reward will be like that of a complete, complete, complete Hajj and `Umra.” But no one ever claimed that doing so replaces the obligations of Hajj and `Umra! Therefore, your vow of adducing 30,000 salawat has to be fulfilled just as you pronounced it.

Furthermore it is easy to fulfill and does not form a hardship, which makes it even less excusable not to fulfill. Say “Allahumma salli `ala Muhammadin wa `ala Ali Muhammadin wa sallim” for 8 hours, it will be 30,000 salawat. You can do it while shopping, walking in the street, riding the bus, sitting on a couch or lying down.

Hajj Gibril Haddad

Translation:

Aleykum selam,

Birçok hadis-i şerif küçük bir amel karşılığında farz amellerden kazanılan sevapları vaat eder. Ama bu, şeriat kanununa göre yapmakla yükümlü olduğumuz o farz amellerin yerini hiçbir şekilde alamaz. Örneğin, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki: “Kim sabah namazını cemaatle kılar, sonra güneş doğuncaya kadar oturup Allah’ı zikrederse ve sonra kalkıp iki rek’at (İşrak) namazı kılarsa eksiksiz edâ edilmiş bir Hac ve umre sevabı alır.” Ama hiç kimse bunun Hac ve Ümre farizalarının yerini tuttuğunu iddia etmemiştir. Bu nedenle, eğer 30,000 salavat getireceğine dair bir adağın varsa, bu adağı yerine getirmen lazım.

Üstelik yerine getirilmesi çok kolay bir ameldir, hiçbir zorluğu yoktur ve böyle olması daha da az bir mazerete sebebiyet verir.

Sekiz saatte “Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin ve sellim” dersen toplam 30,000 salavat çekmiş olursun. Bunu alışveriş yaparken, sokakta yürürken, otobusteyken, koltukta otururken veya uzanırken de yapabilirsin.

This entry was posted in General, Sufism (Tasawwuf) and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.