Turkish: Nasıl Rabbani Olunur?

Question: (soru)

Esselamu aleykum;

Önce bir tashih düzeltme uyarım olacak. Sonra da bir sorum var:

DUZELTME TALEBi : Şeyh M. Nazım el-Hakkani hz.nin 20 Ekim 2010 günkü sohbetinin sufilive.com ve haqqanisoul.com sitelerindeki yazılı metninde büyük bir hata yapılmıştır. Şeyh M. Nazım el-Hakkani hz.nin söyledikleri eksik ve yanlış yazılmıştır.

Şeyh M. Nazım el-Hakkani hz.nin söylemediği halde “müslümanım dmeyin” diye bir söz söylemiş gibi tercume veriliyor. Halbuki Şeyh M. Nazım el-Hakkani hz.nin söylediği şey şudur: Size kimsinzi diye sorana deyin ki: Ben Rabbani bir MUSLUMANIM ( orginally :” I’m a muslim-rabbani.”

Bu yanlışlık Türkiye’de çok kişide Şeyh M. Nazım el-Hakkani hz. aleyhinde bir fikir oluşturdu. Lütfen bu yanlışı düzelttirin. (sufilive.com ve haqqanisoul.com daki bütün dillerdeki

SORU: Musluman Rabbani olmak için tarikat almış sufiler ne yapmalıdır? Henuz tarikattan biat alamamış bir musluman manevi terbiye almak isterse ne yapmalıdır?

Allah razı olsun.

Translation:

What do we need to do to become a Rabbani? And what can someone who couldn’t take baya do if he wants to improve spiritually?

Answer: (cevab)

Rabbani olmak öğrendiğimiz şeyleri uygulamaya koymak demektir. Bunu yapmanin en etkili yolu da bunu önceden basarmis biri ile zaman gecirmektir. Böyle bir kişinin ol dediği olur. Onlar pembe elmas daha nadirdir.

Eger biat etmediyseniz bildiğiniz zikir ve nafile ibadetlerle mesgul olabilir, Peygamber Efendimiz’in sünnetine elinizden geldiği kadar uymaya gayret edebilirsiniz. Etrafinizda ki ihtiyac sahiplerine yardim edebilirsiniz. Insanlari elinizden geldiği kadar iyilige davet edebilirsiniz, yanlislardan uzak tutmaya calisabilirsiniz. Kuran ve Peygamber Efendimizin hayatini anlatan kitaplar okuyabilirsiniz.

Translation:

To become Rabbani means to put in practice what we learned. The most effective way to do this is to observe and spend time with someone who is already in that state. Such a person can say to a thing “be!” and it will be. They are rarer than pink diamonds.

If you dont’ have baya` you may do common practices to uplift yourself spiritually. Praying nawafil, observing more aspects of the sunnah,  helping those in need, caring for those in difficulty, calling for what is right, and forbidding what is wrong, making constant dhikr of Allah, reading Quran, reading the life story of our Beloved Prophet (s), and so on.

Taher Siddiqui

reviewed and approved by Shaykh Hisham Kabbani

This entry was posted in Sufism (Tasawwuf) and tagged , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.